Starożytny wschód - cywilizacje wielkich rzek i ich kultury - mapa ścienna

• Dodaj recenzję:
    (Zobacz recenzje)
  • Kod: MR-HI-32
  • Producent: MERIDIAN
  • Waga: 2.31 kg
  • Dostępność: Jest Jest

• Historia ceny
  • szt.
  • Cena netto: 235,00 zł 246,75 zł

Rodzaj: mapa ścienna
Foliowanie: dwustronne
Oprawa: wałki drewniane

Ścienna mapa szkolna przedstawiająca społeczeństwa starożytnego wschodu, ich kultury, religie i rozwój pisma.

Mapa ma za zadanie uświadomić bogactwo świata antycznego oraz wzajemne wpływy polityczne, gospodarcze, religijne i  kulturalne jakie wywierały na siebie kręgi cywilizacyjne. Pokazuje różnorodność etniczną  ludów, które przyczyniły się do stworzenia kultury i tradycji  Bliskiego Wschodu, z którą jesteśmy związani za pośrednictwem tradycji greckiej i biblijnej. Podkreśla znaczenie Biblii nie tylko jako dzieła spisanego  pod natchnieniem Bożym, ale również jako źródła historycznego głęboko związanego z historią i kulturą  Bliskiego Wschodu oraz  warunkami geopolitycznymi w jakich powstała.

Rozwój jedwabnego szlaku (od I w.p.n.e.- do XIV w.n.e.) , najważniejsze ośrodki wymiany,  kultury  rozwijające się na trasie jedwabnego szlaku. Pokazuje rozwój handlu  Wschodu z Zachodem, kontakty związane rozwojem wymiany, zależność od warunków geograficznych.

Zaznaczone są również rzeki w dolinie których rozwinęły się tzw. Wielkie Cywilizacje. Wpływ warunków naturalnych na rozwój osadnictwa.- Mapa do wykorzystania w Szkole Podstawowej i Gimnazjum w lekcji porównującej osiągnięcia cywilizacji Starożytnych.

Ilustracje:

Rozwój pisma: pismo sumeryjskie, akadyjskie, calculi - mezopotamskie kamienie służące do liczenia, mezopotamską pieczęć własnościową (rozwój własności prywatnej),  hetyckie, linearne B, fenickie, hebrajskie, egipskie hieroglify i hieratyczne, pismo tybetańskie, hinduskie i chińskie.

Piramidy egipskie- jeden ze sposobów budowy, przekrój przez Wielką Piramidę, Wierzenia eschatologiczne- Księga Umarłych (źródło do odtworzenia wierzeń eschatologicznych i życia codziennego starożytnych Egipcjan). Ziggurat- przykład świątyni mezopotamskiej. Główni bogowie egipscy i mezopotamscy wraz z opisem.

KARTONY

Rozwój terytorialny  Izraela: podział na plemiona, twierdze filistyńskie, Zjednoczone Królestwo, podział na Judę i Izrael. System administracji państwa za Salomona ( okręgi podatkowe i miasta królewskie na podstawie I Księgi Królewskiej), system obronny Judy (na podstawie II Księgi Kronik). Stolice Izraela wraz z datami.

Starożytny Daleki Wschód do X w.n.e.

Rozwój terytorialny Chin, państw indyjskich, Wietnamu i Państw na Półwyspie Indochińskim. Hinduskie miejsca kultu i rozprzestrzenienie się buddyzmu.

Ilustracje: uzbrojenie chińskie i indyjskie; przykład sztuki hinduskiej, Konfucjusz- twórca konfucjanizmu.

KALENDARIUM - dla każdego z państw i regionów pokazuje na tle wydarzeń historycznych  rozwój życia kulturalnego, wzajemną współzależność dziejów państw Starożytnego Wschodu. Ułatwia liczenie lat przed naszą erą. Kalendarium do historii Dalekiego Wschodu obok dziejów politycznych przedstawia również wydarzenia gospodarcze i religijne.  Kalendarium Izraela przedstawia ważne wydarzenia religijne i kolejne etapy redakcji Tory na tle dziejów politycznych Narodu Wybranego.

Mapa dostępna w formie fototapety - zobacz opcje formatu i ceny lub poproś o kalkulację indywidualną

Format:
160 x 120 cm
200 x 150 cm

Skala:

1:10 700 000

Pomoc dydaktyczna do:

• historii

Poziomy nauczania:

• podstawowy
  • ponadpodstawowy
  • policealny

Oprawa:

• laminowana dwustronnie folią strukturalną o podwyższonej wytrzymałości na rozdzieranie
  • oprawa w drewniane półwałki z zawieszeniem sznurkowym

Udzielamy 5-ciu lat gwarancji na trwałość oprawy i folii.